Unapređenje stanja životne sredine na teritoriji grada Beograda davanjem predloga mera za unapređenje zdravstvenog stanja stabala i sadnju sadnica (pošumljavanje) u dvorištima javnih ustanova – GO Savski venac
Sekretarijat za zaštitu životne sredine 2020. godine je pokrenuo projekat u saradnji sa Institutom za šumarstvo „Unapređenje stanja životne sredine na teritoriji grada Beograda davanjem predloga mera za unapređenje zdravstvenog stanja stabala i sadnju sadnica u dvorištima javnih ustanova - GO Savski venac“. Realizacija projekta trajala je tri godine i završena je 2022. godine.
Predmet projekta je ocena stanja stabala i doprinos njihovom stanju predlozima mera sa ciljem unapređenja stanja životne sredine na teritoriji grada Beograda na GO Savski venac. Stabla koja su bila predmet ovog projekta su stabla koja se nalaze na javnim površinama a kojima ne upravlja ni jedno javno preduzeće koje posluje na teritoriji grada Beograda.
S obzirom da veliki broj institucija na opštini Savski venac, zauzima više katastarskih parcela, ili deli parcelu s drugim institucijama, za potrebe projekta definisani su interni poligoni parcela kojih ima 75. Broj stabala na parcelama, čiji su podaci georeferencirani (tačna pozicija stabla, vitalnost i zdravstveno stanje) i na osnovu kojih je dopunjen postojeći GIS zelenih površina, iznosi 9279 i ova stabla pripadaju različitim vrstama drveća.
Parcele s najvišim udelom stabala su Kompleks kraljevskog dvora, zdravstvene ustanove Kliničkog centra Srbije i Beogradski sajam.
Struktura vrsta prema zastupljenosti je takva da najveće učešće imaju crni bor, tisa i duglazija.
Sumiranjem rezultata dobijenih analizom zdravstvenog stanja i vitalnosti stabala metodom VTA (opšta prosečna ocena vitalnosti 3,66, opšta prosečna ocena dekorativnosti 3,47, opšta prosečna vrednost učešća oštećenih stabala 19,71%, opšta prosečna vrednost učešća obolelih stabala 18,40%), može se zaključiti da je zdravstveno stanje stabala u granicama javnih institucija GO Savski venac vrlo dobro. Ustanovljeno je i da je potrebno zameniti 1600 stabala novim stablima u što kraćem roku.
Takođe, ovim projektom predloženo je 40 novih stabala za zaštitu koja svojim habitusom i svojom vitalnošću to i zavređuju. Pomenuta stabla su visine preko 15 metara sa prosečnim prsnim prečnikom oko 1 metar.
Zastupljene su vrste platana, hrastova, taksodijuma, lipa, jasena, kedrova i smrča. Sekretarijat će proslediti podatke o stablima Zavodu za zaštitu prirode kao instituciji koja mora da potvrdi da li i koja stabla mogu biti zaštićena, a zatim i pokrenuti zvaničan postupak zaštite.
Takođe, Sekretarijat za zaštitu životne sredine će nastaviti sa daljim radovima i na ostalim opštinama grada Beograda, a sve u cilju dobijanja tačnih podataka o stanju zelenog fonda u urbanim delovima grada.